A może na własny rachunek…? Inkubatory przedsiębiorczości

Czasami doktoraty skutkują wykluciem się w głowie ciekawych pomysłów biznesowych, w tym takich, które zakładają prowadzenie własnej firmy. Ta perspektywa może być przerażająca – szczególnie dla osób, które niepewnie poruszają się w realiach przepisów prawnych i nie mają dużej wiedzy na temat księgowości. Inkubator przedsiębiorczości jest w takiej sytuacji świetnym rozwiązaniem! 

Czym są inkubatory przedsiębiorczości?   

Inkubator przedsiębiorczości to podmiot, celem którego jest wspieranie rozwoju przedsiębiorstw oraz pomoc w wejściu na rynek. Forma takiego wsparcia może być różna, tak samo i jak i różne mogą być świadczone usługi. Zwykle uzyskujemy jednak pomoc prawną i księgową, nierzadko także powierzchnię biurową czy dostęp do oferty szkoleń. Niektóre inkubatory pomogą nam też skonstruować biznesplan, a nawet pozyskać inwestorów. 

Skorzystanie z oferty inkubatora przedsiębiorczości to świetny pomysł na sprawdzenie swojego pomysły na biznes w bezpieczny sposób - nawet jeżeli nie posiadamy wiedzy ekonomicznej.
Skorzystanie z oferty inkubatora przedsiębiorczości to świetny pomysł na sprawdzenie swojego pomysłu na biznes w bezpieczny sposób – nawet jeżeli nie posiadamy wiedzy ekonomicznej.

Coś dla studentów i doktorantów… 

Akademickie inkubatory przedsiębiorczości wspierają przedsiębiorczość akademicką – działalność studentów i doktorantów. Mogą zajmować się one preinkubacją – wsparciem przed założeniem działalności gospodarczej – oraz inkubacją, czyli wspieraniem prowadzenia biznesu już po fakcie rejestracji działalności gospodarczej. 

Szczególnie ciekawa wydaje się być opcja preinkubacji, gdy inkubator przedsiębiorczości oferuje swoją osobowość prawną. Pozwala to postawić pierwsze kroki w świecie biznesu i zobaczyć, jak wygląda prowadzenie własnej firmy bez jej zakładania. Możemy przetestować nas pomysł w bezpiecznym środowisku i sprawdzić czy znajdziemy klientów. 

Każdy medal ma dwie strony 

Wsparcie udzielane początkującym przedsiębiorcom nie jest darmowe. Zwykle opłaty związane ze współpracą z inkubatorem przedsiębiorczości zamykają się w przedziale od 250 do 500 zł miesięcznie. Czasami stosuje się jednak stawkę procentową od uzyskanego dochodu. To ostatnie rozwiązanie bywa stosowane zwłaszcza w przypadku akademickich inkubatorów przedsiębiorczości. 

Author

  • Matylda Wacławska

    Doktorantka nauk chemicznych w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego, w pracy badawczej zajmuje się hybrydowymi nanostrukturami białko-metal. Wolne chwile poświęca rozwojowi i ceremonii herbacianej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *