Doktoranckie Forum Uczelni Medycznych
to szczególne miejsce, ponieważ pozwala na budowanie więzi kulturalnych i towarzyskich oraz realizację wspólnych przedsięwzięć, doktorantów kształcących się w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu.
…
DFUM należy do Rady Konsultacyjnej przy Krajowej Reprezentacji Doktorantów, która stanowi realne wsparcie doktorantów w obszarze szkolnictwa wyższego w Polsce jak i władzy samorządowej.
Monika Partyka
Stopień doktora nauk chemicznych uzyskałam w 2006r decyzją Rady Wydziału Chemicznego PG na podstawie rozprawy Wykorzystanie techniki dozymetrii pasywnej w badaniach jakości powietrza wewnętrznego.
W tej chwili pracuję na stanowisku Dyrektora R&D w laboratorium i2 Analytical Ltd. w Rudzie Śląskiej.
…
Od początku swojej kariery zawodowej jestem związana z kontrolą jakości produktów spożywczych, farmaceutyków, kosmetyków, produktów zielarskich oraz opakowań, a także środowiska oraz opracowywaniem i walidacją metod badawczych, wykorzystujących nowoczesne i zaawansowane techniki analityczne.
…
Jestem autorką i współautorką prac prezentowanych na konferencjach oraz publikacji w renomowanych czasopismach. W sposób łatwy i prosty przekazuję informacje dotyczące nawet skomplikowanych zagadnień. Prowadzę szkolenia dla różnych grup – od małych dzieci po studentów uniwersytetów III wieku.
Wierzbicka Karolina , @karolina.wierzbicka.735
Jestem doktorantką I roku Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Łódzkiego i aplikantką adwokacką. Moja praca doktorska będzie dotyczyła postępowania w przedmiocie administracyjnych kar pieniężnych. Poza postępowaniem administracyjnym interesuję się prawem medycznym oraz prawami kobiet.
…
Pełnię funkcję przewodniczącej komisji stypendialnej i socjalnej dla doktorantów UŁ oraz jestem członkinią w Radzie Doktorantów UŁ. Uczestniczyłam w programie mentoringowym Fundacji Women in Law, projekcie KRD „Popularyzacja nie boli”. W ramach adwokatury angażuję się w aktywności związane z samorządem aplikantów.
…
Na swoich kanałach społecznościach publikuję moją aktywność naukową w ramach konferencji i innych projektów. Moim celem jest budowanie personal branding, który kreuje mój wizerunek ekspertki i entuzjastki uczestnictwa kobiet w nauce i adwokaturze.
Matylda Wacławska @chemik_biofizyk
Jestem doktorantką Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego. Moje badania realizuję w grupie Chemii Biofizycznej, działającej w Wydziale Chemii UW. W ramach projektu doktorskiego skupiam się na hybrydowych połączeniach białko-metal. Korzystam z wielu metod doświadczalnych, między innymi ze spektroskopii fluorescencyjnej.
…
Aktywnie biorę udział w życiu Szkoły, będąc przewodniczącą Rady Doktorantów już drugiej kadencji. Współprowadzę zajęcia ze studentami – lubię nauczać innych i staram się nieustannie rozwijać mój warsztat dydaktyka. W wolnych chwilach szukam spokoju w ceremonii herbacianej, spacerach i nauce języków.
…
Uważam, że obecność naukowców w sieci jest ważna i może stanowić świetną inspirację dla innych. Podziwiam osoby, które angażują się w obalanie krążących po sieci fake newsów. Sama na Instagramie staram się przede wszystkim pokazywać moją codzienną pracę i popularyzować naukę, uchylając nieco rąbka tajemnicy okalającego projekty naukowe. Poznałam w ten sposób wiele świetnych osób i mogłam zaangażować się w różne, ciekawe projekty. Pomysł Work&Science Forum to jeden z nich.
Martyna Wójcik @kryminologia_duszy
Absolwentka kierunku Kryminologia i Biologia sądowa. Aktualnie doktorantka Szkoły Doktorskiej w dyscyplinie Nauki o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Jej zainteresowania badawcze skupiają się wokół przestępczości transgranicznej oraz bezpieczeństwa granicznego, które to będzie stanowiło przedmiot badań rozprawy doktorskiej. Do pozostałych obszarów badawczych należą również: kryminologia, kryminalistyka oraz psychologia bezpieczeństwa personalnego.
…
Czynnie zaangażowana w życie naukowe. Prowadzi działania popularyzatorskie dyscypliny nauk o bezpieczeństwie, kierunku kryminologia oraz reprezentuje Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach w wydarzeniach naukowych. Poza poszukiwaniem nowych rozwiązań mających zastosowanie w kryminologii i kryminalistyce nie odrywa nosa od książek, zawsze zabiegana, ale na kawę i rozmowę zawsze znajdzie czas!
…
Prowadząc instagrama @kryminologia_duszy realizuje swoje marzenie, jakim jest nauka innych, przekazywanie wiedzy studentom z zakresu bezpieczeństwa, kryminologii i nauk pokrewnych. Szokuje ciekawostkami, pokazuje jak lepiej zrozumieć temat z danego obszaru wiedzy, eksperymentuje z nauką. Od pewnego czasu pomaga maturzystom w wyborze odpowiedniego kierunku studiów.
Edyta Łaskawiec @wastewater_based.doctor
Jestem doktorką inżynierii środowiska, technolożką wody i ścieków. W 2019 roku obroniłam rozprawę doktorską, pt. ’’Rozszerzona ocena jakości wody basenowej oraz możliwość jej odzysku z popłuczyn poprocesowych’’. W trakcie studiów doktoranckich realizowanych na Politechnice Śląskiej uczestniczyłam w pracach naukowo-badawczych oraz współpracowałam z przemysłem. Aktualnie pracuję, jako adiunkt w badawczy w Katedrze Biotechnologii Środowiskowej Politechniki Śląskiej, przy realizacji zadań w ramach projektu ’’Shortcut nitrification in activated sludge process treating domestic wastewater – key technology for low-carbon and clean wastewater treatment (SNIT)’’ (POIR.04.01.04-00-0109/17-00). Moje zainteresowania badawcze skupiają się wokół wdrażania idei gospodarki obiegu zamkniętego w technologii wody i ścieków.
…
Od początku studiów doktoranckich aktywnie uczestniczyłam w działaniach popularyzujących moją dziedzinę badawczą. Prowadziłam i koordynowałam wydarzenia w ramach m.in. Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej, Śląskiego Festiwalu Nauki, Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, oraz realizowałam warsztaty dla dzieci i młodzieży.
…
Na Instagramie prowadzę profil popularyzujący moją specjalizację. Przekazuję swoim obserwatorom wiedzę w oparciu o rzetelne źródła naukowe. Dzielę się również swoim doświadczeniem naukowym z młodszymi badaczami.
Cezary Odrzygóźdź, Marcin Osuch @faceci_w_kitlach
Faceci w Kitalch to projekt popularnonaukowy o dwóch takich (Marcin i Czarek) co postanowili, że przedstawią tajemniczy świat nauki „od kuchni”. W prowadzonych rozmowach dowiadują się co naukowcy robią w swoich „tajnych laboratoriach”. W podcastach rozmawiają z zaproszonymi gośćmi o nauce, która jest wokół nas m.in. o żywności GMO, przyszłości terapii genowych, „obcych”, którzy zasiedlają nasze ciała i tym jak będzie wyglądała przyszłość ludzkości. Wszystkie rozmowy dostępne są na Spotify, Anchor.fm, Google podcast oraz oczywiście na Youtube. A jeśli chcecie być na bieżąco z naukowymi newsami to wpadajcie na Instagram tej dwójki popularyzatorów nauki.
…
Prowadzącymi są: Cezary Odrzygóźdź i Marcin Osuch.
Ela Gralińska @biotechium
Biotechnolożka i bioinformatyczka. Doktorantka w Instytucie Genetyki Molekularnej Maxa Plancka w Berlinie. Zajmuje się procesami regulacji transkrypcji u eukariontów.
Poza pracą aktywnie zaangażowana w Young European Biotech Network e.V. – organizację non-profit skupiającą się na budowaniu relacji między środowiskiem akademickim a przemysłem oraz wspierającą młodych naukowców w rozwoju kariery. Od 2020 roku członkini zarządu YEBN e.V. oraz sekretarz organizacji.
Miłośniczka badmintona oraz podróży z plecakiem. W wolnych chwilach zajmuje się również popularyzacją nauki, prowadząc kanał @biotechium na YouTubie. Pokazuje tam, że biotechnologia to nie tylko dziedzina nauki, ale również istotna część naszego codziennego życia.
Kamil Kopacewicz @KKopacewicz
Cześć, jestem doktorantem. SDNH UW, językoznawstwo. Tu zajmuję się głównie lingwistyką kognitywną, tzn. badam język w odniesieniu do umysłowych wyobrażeń. Więcej – badam jak konceptualizowana jest przyszłość Polski. W odkryciu tego pomogą mi m.in. schematy i ramy kognitywne, metafory, pola semantyczne.
…
Zajmuję się nie tyle popularyzacją, co redystrybucją wiedzy. Współprowadzę Sortownię Wiedzy, czyli stronę będącą „agregatorem agregatorów”. SW zawiera przydatne linki naukowe i pomaga w wyszukiwaniu wiedzy. Równocześnie, prowadzę podkast Artykuły Naukowe Czytane, w którym czytam… artykuły naukowe. W całości.
…
Nie prowadzę kanałów społecznościowych, jako prezentacji twarzy społecznej w dyskursie publicznym. Zamiast tego wolę interwencje artystyczne i przekazywanie treści w zamkniętej formie. Przykładem tego może być dwuodcinkowa audycja Palmiarnia 2050, wyprodukowana dla Radia Kapitał.
Katarzyna Siuzdak, Katarzyna Grochowska @science_mission
Kasia Siuzdak to dr hab. inż., Prof. IMP PAN i kieruje Pracownią Materiałów Funkcjonalnych, a Kasia Grochowska to dr hab. w tej Pracowni. Na co dzień zajmujemy się materiałami funkcjonalnymi do prototypowych urządzeń do konwersji i magazynowania energii czy do sensorów elektrochemicznych
Prowadzimy interdyscyplinarne projekty naukowe we współpracy z licznymi grupami naukowymi z kraju i zagranicy. Wyniki prac badawczych publikowane są w najbardziej prestiżowych czasopismach z listy JCR. Staramy się też popularyzować naukę przez media społecznościowe i podczas festiwali nauki.
Fascynuje nas świat nanotechnologii i zdobytą przez nas wiedzę staramy się przekazać innym w jak najbardziej przystępnej formie. Opowiadamy jak wygląda praca naukowca, dzielić najnowszymi doniesieniami naukowymi i pokazujemy jak zrobić proste eksperymenty z dostępnych w domu rzeczy.
Ewelina Kamińska @motivelina
Ukończyła studia na kierunku genetyki ludzkiej na Uniwersytecie w Nottingham. Aktualnie jest doktorantką na wydziale chemii organicznej na LMU w Monachium. Przedmiotem jej badań są mechanizmy powstawania i usuwania modyfikacji epigenetycznych DNA. Ponieważ fascynuje się fizjologią człowieka i powiązaniem genów z hormonami, studiuje endokrynologię kliniczną na Uniwersytecie Południowej Walii.
Jest autorką bloga www.motivelina.com, gdzie popularyzuje naukę oraz motywuje kobiety do prowadzenia kariery naukowej. Prowadzi profile w mediach społecznościowych pod nazwą Motivelina. Pisze artykuły popularnonaukowe, należę do Forum Ekspertów Forbes.pl. W wolnych chwilach chodzi po górach, jeździ konno, wspina się i uprawia jogę.